https://www.facebook.com/video.dron.ba/videos/507978126673674
Planina Vlašić zauzima značajnu poziciju u turističkoj ponudi Bosne i Hercegovine, pa i regije. Svojom jedinstvenom kombinacijom prirodnih resursa i geografskog položaja, prostirući se u centralnom dijelu Bosne i Hercegovine, Vlašić predstavlja pravi turistički biser koji je sijao pravim sjajem u prijeratnom periodu.
Tih godina Vlašić je bio poznat po internacionalnom “Pokal Vlašić Europa” Kupu koji je 13 puta održan na 90-metarskoj skakaonici na kojem su pred 12.000 gledalaca nastupali takmičari iz 10 europskih zemalja, Japana i SAD, statusu Rezervnog aklimatizacijskog sportskog centra XIV Olimpijskih igara 1984. godine, te prestižnom priznanju Srebrena pahuljica.
Planina Vlašić je i u austro-ugarskom periodu bila prepoznata kao izvrsna turistička lokacija za rekreaciju, zdravstveni i sportski turizam.
POLOŽAJ
Položaj planine Vlašić je takav da je podjednako udaljena od mora kao i od velikih kontinentalnih gradova. Zapravo, jedna vrlo bitna relacija, regionalni put R-413, Travnik – Skender Vakuf – Banja Luka, vodi upravo preko Vlašića.
Putna relacija Turbe – Vlašić u dužini od 21km se kvalitetno održava 24 sata tokom zimske sezone, ali svim gostima preporučujemo da na put ka Vlašiću ne kreću bez zimske opreme i da vozila pripreme za zimske uslove.
Najviši vrh planine Vlašić dostiže visinu od 1943 metra nadmorske visine. Tu je i područje Devačana koji dostižu visinu od 1760 metara nadmorske visine kao i vrh Galice koji predstavljaju atraktivnu planinsku rutu sa dobro obilježenim planinskim stazama.
KLIMA
Planina Vlašić ima planinsku klimu, sudeći po nadmorskoj visini, položaju između Jadranskog mora na jugu i Panonije na sjeveru.
Prosječna ljetna temperatura iznosi 14,2 °C. Sa druge strane, prosječna zimska temperatura je 1 °C. Snijeg pada svake godine i zadržava se do pet mjeseci sa visinom u prosjeku od 1,0 – 1,5m, sa malim brojem olujnih dana.
Što se tiče padavima tokom ljeta, u principu, one su neravnomjerno raspoređenie tokom cijelog ljeta. Zna se dogoditi da kišni dani traju i do dvije sedmice bez prestanka, no zato se i dani bez kiše protegnu čak i duže.
BIODIVERZITET
Kao što je flora planine Vlašić osebujna i mnogolika, tako se i njena vegetacija odlikuje velikim šarenilom zajednica.
Vegetacija planine Vlašić, s obzirom na geografske, geološke, klimatske i historijske prilike i uslove pokazuje znatnu horizontalnu i vertikalnu raščlanjenost.
Jedna od endemskih vrsta je Ruža Rosa Brandis, što bez trnja raste na planini Vlašić a pušta bodlje kad se presadi u grad, nosi naziv po uglednom botaničaru Eriku Brandisu.
Druga endemska vrsta je Encijan. Koristi se u farmaciji i kozmetici. Jako rijetka vrsta. Postoji nekoliko vrsta Encijana ovisno od toga na kojoj visini raste. Postoji potreba da se ova endemska biljka zaštiti. Na planini Vlašić zbog nemoguće kontrole i zaštite ovu endemsku vrstu je sve teže naći u samom centru Babanovca gdje je nekada i bila. Sada Encijan nalazimo na platou Galice ili na Devećanima.
Vlašić raspolaže sa 25km uređenih staza, tri velika ski lifta, od kojih su dva u funkciji. Vlašić također ima i baby ski lift.
Preuzeto sa www.vlasic-online.com